Stomatolog dziecięcy Poznań – najważniejsza pierwsza wizyta!

Każdy z nas powinien dbać o zęby, aby mieć zdrowy i piękny uśmiech. O zdrowe zęby powinno się dbać od najmłodszych lat. To na początku rodzice powinni regularnie zabierać swoje dzieci na wizyty do stomatologa. Kontrola specjalisty pozwoli na prawidłowy i zdrowy rozwój zębów u dziecka.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa z reguły jest bardzo stresująca. Jednak nie zawsze musi być ona koszmarem. Warto swoje dziecko zabierać na kontrolę już od najmłodszych lat, by potem dziecko wiedziało, że nie ma czego obawiać się u stomatologa. Dobry dentysta dziecięcy Poznań powinien mieć odpowiednie podejście. Doświadczony specjalista potrafi odwrócić uwagę dziecka i wykonać szybko i bezboleśnie zabiegi oraz wykonać badania.

Kiedy udać się po raz pierwszy na wizytę do stomatologa?

Do dentysty z dzieckiem warto się wybrać wtedy, kiedy pojawiają się pierwsze siekacze. Jest to okres, kiedy dziecko kończy pół roku. Stomatolog powinien sprawdzić, czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Lekarz powinien również dać wskazówki jak dbać o pierwsze zęby dziecka, jak czyścić nie tylko zęby, ale też i dziąsła, aby wyrosły zdrowe i mocne zęby. Należy również regularnie chodzić się z dzieckiem na kontrolę, najlepiej, jeśli jest to co 3 miesiące.

dziecko u stomatologa ma badanie

Próchnica – co to takiego?

Próchnica to choroba zębów wywołana przez bakterie. Można jednak jej zapobiec oraz całkowicie ją wyleczyć. Próchnica polega na stopniowym odwapnieniu i rozpadzie tkanek twardych zęba. Przyczyną próchnicy jest bardzo często zbyt duża ilość spożywanych słodyczy. Ale nie tylko, każde węglowodany dostarczane do organizmu to pożywienie dla rozwijających się bakterii próchnicy.

zabawkowe zeby ze smiesznymi minami na bialym tle ze szczoteczka do zebow

Profilaktyka próchnicy – lakowanie

Lakowanie zębów jest zabiegiem, który wykonuje się w profilaktyce próchnicy. Zabieg ten wykonuje się u dzieci, kiedy pojawiają się zęby stałe. Lakowanie polega na pokryciu zęba lakierem szczelinowym. Proces ten rozpoczyna się oczyszczeniem, wytrawieniem, a na końcu pokryciem zdrowego, niedawno wyrzniętego zęba lakierem szczelinowym. Lakowanie zębów dla dzieci wykonuje dentysta Ogrody lub higienistka. Zabieg ten wykonywany jest u dzieci od 6 do 12 roku życia. Lakowanie zębów u dzieci jak i u dorosłych jest bezbolesne.