Uważaj na kontuzje podczas jazdy na rowerze

Na rowerze jeździ wiele osób. Jazda na rowerze sprawia ogromną radość. Nie dość, że uprawiamy sport, to przy okazji możemy dojechać w miejsce docelowe. Jazda na rowerze jest popularna, a dzięki ułatwieniom w mieście, jakimi są przejazdy dla rowerzystów czy sygnalizacja świetlna daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety zdarzają się również wypadki, które często spowodowane są nieumyślnością osoby prowadzącej rower. Kontuzje podczas jazdy na rowerze nie zdarzają się zbyt często, ale jak wiadomo mogą wystąpić w najmniej nieoczekiwanym czasie. Dlatego warto wiedzieć jak zapobiec kontuzji spowodowanej podczas jazdy na rowerze oraz co zrobić jeśli doznamy takiej kontuzji.

Zasady, które mogą uchronić nas od kontuzji!

Faktem jest, że jazda na rowerze to samo zdrowie. Ale należy poruszać się z głową i z rozsądkiem. Warto dostosować się do kilku prostych zasad, które umożliwią uniknięcie kontuzji. Kontuzje spowodowane są najczęściej upadkiem na rowerze. W wyniku wypadku może dojść do skręcenia, złamania, zwichnięcia czy stłuczenia pewnych części ciała. Najczęściej zdarzają się urazy kończyn dolnych i górnych. Aby zapobiec kontuzji należy dostosować się do kilku zasad:

  • ważna jest rozgrzewka
  • przy jeździe ekstremalnej niezbędny jest kask i ochraniacze
  • należy pamiętać o treningu siłowym, który wzmacnia mięśnie
  • rower, którym się poruszamy musi być sprawny
  • rower powinien być dobrany podług naszego wzrostu i wagi

dziecko jezdzace na rowerku

Najczęstsze kontuzje sportowców jeżdżących na rowerze!

Kontuzje zdarzają się sportowcom, którzy jeżdżą na rowerze. Ekstremalna i szybka jazda sprawia, że mięśnie są przeciążone, dlatego częściej dochodzi do urazów niż w przypadku osób, które na rowerze jeżdżą rekreacyjnie. Urazy, które przytrafiają się sportowcom wymagają diagnozy i leczenia lekarza – ortopeda Poznań. Oto urazy, które przytrafiają się sportowcom najczęściej:

  • zapalnie przyczepu więzadła rzepki – charakterystycznym objawem jest kłujący ból, pojawiający się często po wysiłku przy wierzchołku rzepki,
  • zapalenie lub naderwanie ścięgna Achillesa – ból pojawia się w dowolnej części ścięgna, występuje podczas chodzenia, występuje ból i sztywność w obrębie stawu skokowego
  • zespół pasma biodrowo – piszczelowego – ból występuje w okolicy bocznej strony kolana lub w dowolnym miejscu pasma biodrowo – skokowego.

kolarz na rowerze

Sposoby leczenia urazów

Jeśli doznaliśmy urazu warto skonsultować się z ortopedą. Czasami niezbędna jest pomoc fizjoterapeuty. Pierwszym etapem leczenia urazów jest rehabilitacja i stosowanie maści i żelów zwalczające ból. Kiedy ból nie ustępuje w niektórych przypadkach konieczne są operacje. Najczęściej występuje uraz kolana, gdzie wykonuje się leczenie komórkami macierzystymi.